Možemo reći kako se nogometno tržište ponovno vratilo na kontinentalnu razinu. Ulaganja su ponovno bila ogromna i rasla su s ponovno do visokih granica. U ovom slučaju, LaLiga i Serie A su tako reducirali zaostatak glede potrošnje za Premier Ligom. Posebno ovdje treba naglasiti 3 španjolska kluba: Atletico Madrid, Barcelonu i naravno Real Madrid, koji su zauzeli europski podijum u ovom aspektu. 6 godina poslije Real Madrid se vratio kao najveći potrošač, a dobro su ga ispratili i Rojiblancosi. Football Transfer Review 2020 od strane Prime Time Sport-a iz ovog svega je izvukao neke zaključke. Izvještaj je prezentiran od strane Estevea Calzade, izvršnog direktora Prime Time Sport-a na Nogometnom Europskom Kongresu koji je održan ovog tjedna/sedmice.
LALIGA DRŽI REKORDE
Premier Liga je tokom posljednjih godina definitivno najviše ulagala, a sada su je počele pratiti dvije lige - LaLiga i Serie A. Obje lige su ovog ljeta srušile osobne rekorde glede potrošnje na igrače (1 milijarda i 319 milijuna od strane LaLige i 1 milijarda, 178 milijuna od strane Serie A). Čini se kako su s ovim potezom odlučile napraviti veći korak u slijedu za engleskom Premier ligom. United, City i Arsenal su ušli u top 10 potrošača ove godine, što je zaista manji broj u odnosu na prošlu godinu. U međuvremenu, LaLiga je zadržala 4 najveća potrošača u tom klubu, te kao i prošle godine tu smo mogli vidjeti Real Madrid, Barcelonu, Atletico Madrid i Sevillu. Juventus i Inter su se potkrali i ušli u ovaj klub kao predstavnici Italije.
MADRID - EUROPSKI LIDER
Real Madrid je potrošio najviše od sada u povijesti Kluba, te su s 305 milijuna odlučili ovog ljeta pojačati svoj kadar. I čini se kako je to samo pojačanje, a ne i potpuna rekonstrukcija jer ostaje dojam kao da su željeli još nešto napraviti ovoga ljeta. Momčad koju trenira Zinedine Zidane je najstarija po stažu u jednom klubu u LaLigi, te je prosječan period igrača u Real Madridu u kontinuitetu 4,2 godine. Puno potrošnje, a jako malo promjena. Tako možemo opisati ovaj transfer period od strane Real Madrida kojeg je predvodio Zidane.
ATLETICO MEĐU ELITOM
Pored Madrida, jedan od velikih protogonista ovog ljeta u vidu transfera bio je i Atletico Madrid. I kako njihova financijska moć svake godine raste, oni su se odlučili pridružiti velikanima i pokazati svoje financijske mišiće. S 243 milijuna eura ulaganja u pojačanja, Atletico Madrid je isto tako srušio osobni rekord potrošnje. No ne treba zaboraviti na njihovu prodaju, koja seže i preko 300 milijuna eura.
Zasigurno, sportski uspjeh i stabilnost u pogledu rezultata, te konstantnost u Ligi Prvaka omogućili su Atleticu da tokom posljednjih 5 godina potroše čak više od Real Madrida (728 milijuna u odnosu na 624 od strane Real Madrida). Atletico Madrid sada nije popratni klub s popratnim transferima nego igra veliku ulogu i na marketu, a ovog ljeta su definitivno bili jedni od glavnih izvođača.
NEOBAVEZNI TRANSFERI
I sada dolazimo do one možda i najzanimljivije sekcije, a to su transferi igrača koji su u ovakvim klubovima bili promašaj, a u drugim manjim klubovima su bili ključni. Barcelona i Real Madrid su ponovno predvodnici u tom kontekstu. Katalonci su u posljednje tri godine prodali igrače koje su doveli u sveukupnoj vrijednosti od 227 milijuna eura. Tu imamo Coutinha, koji je stigao za 145 milijuna eura kao kompenzacija za odlazak Neymara. No već ovoga ljeta je napustio Barcelonu i otišao na posudbu u Bayern. Madrid je u tom segmentu nešto blaži, oni su u posljednje tri godine kupili igrače u vrijednosti od 56 milijuna eura koje su ili prodali ili posudili.
VIŠE PRODAJE NEGO IKAD
Market je napredovao logički u svakom pogledu, pa tako i u pogledu ulaznih i izlaznih transfera. LaLiga je i u tom dijelu bila jako dobra jer je na prodaji igrača zaradila preko 1 milijardu eura. To jasno govori koliko su neke momčadi dobro provele rekonstrukciju svojeg kadra. Atletico je od prodaje igrača zaradio 311 milijuna eura. No ne možemo ovdje diskreditirati Real i Barcelonu. Monaco je definitivno prvi u ovom segmentu u pogledu na posljednje tri godine sa zaradom od 851 milijuna eura. Nakon njih dolazi Juve (710), Atletico (660), te Barcelona (664). Real Madrid je s prodajom igrača u tom periodu zaradio 444 milijuna eura.
MANJE IGRAČA IZ AKADEMIJE
Svakako, ulaganja velikih klubova su se odrazila na igračima koji su ponikli u njihovim akademijama. Transferi obično zatvore sve puteve mladim naraštajima do prve ekipe. Madrid zato ima tek 6 igrača iz akademije, a Barcelona njih 9 (što je jako daleko od broja 17, kojeg su imali 2013. godine).
LaLiga Smartbank je isto tako progresivno napredovala ovog ljeta. Oni su došli do cifre od 39 milijuna eura. Almeria je nekako najviše utjecala na to. Druga liga se isto tako nije libila potrošiti novce kako bi što bolje konkurirali glede promocije u prvu. Arvin Appiah je stigao u Almeriu iz Nottingham Foresta za 8,8 milijuna eura. To je ujedno i drugo najskuplje pojačanje nekog kluba u drugoj ligi. Prvo mjesto i dalje drži Ricardo Oliveira kada je za 10 milijuna eura stigao u Zaragozu.
PREMIER LIGA U OVOM SLUČAJU GUBI BITKU
Transfer Maguirea u Manchester United za 87 milijuna eura, Nicolasa Pepea u Arsenal za 80 milijuna eura, kao i Rodrija za 70 milijuna eura u Manchester City, spasilo je Premier Ligu velikih gubitaka na ovom području glede same potrošnje i ulaganja. LaLiga, Serie A i Bundesliga su podijelile stvari glede ove klasifikacije. Glede velikih transfera, LaLiga je ostvarila kupnju Joaoa Felixa za 126 milijuna eura (Benfica>Atletico), Antoinea Griezmanaa za 120 milijuna eura (Atletico>Barcelona), te Edena Hazarda za 100 milijuna eura (Chelsea>Real Madrid).
Primjedbe
Objavi komentar